Asmaçatı Alışveriş Merkezi

İzmir, Balçova'da bulunan Asmaçatı Alışveriş ve Buluşma Noktası Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlandı ve 2011'de yapımı tamamlandı.

 

Balçova'da İzmirliler'in açık havada zaman geçirme eğilimden ve iklimin imkanlarından esinlenilen, Ege'ye has bir yaşam tarzının uzantısı olan yarı-açık alışveriş merkezi Asmaçatı alışveriş ve Buluşma Noktası sadece alışveriş yapılan bir yer değil, aynı zamanda insanların keyifli zaman geçireceği bir kamusal alan olarak tasarlandı.

 

Dışa dönük, sokakla buluşan bir mimari öngörüyle, Asmaçatı alışveriş ve yaşam merkezi projesi için Ege'nin çardak altında, sıcak havalarda gölgede, korunaklı, açık havada keyifli vakit geçirme konseptinden yola çıkıldı. Genellikle üstleri ya da yanları sarmaşık bitkilerle çevrili geleneksel çardak modelinden hareketle, merkezin çatısında yer alan, yaprak ve sarmaşıklardan esinlenilen metal örtü sayesinde korunaklı bir açık hava mekanı elde edildi. Çardak hissi yaratan elemanlar binanın dışında da kullanılarak bu vurgu desteklendi.